Saulės moduliai – kaip išsirinkti tinkamiausius?


Vis daugiau gyventojų renkasi tvaresnę, pigesnę saulės energiją. Kadangi tai dar palyginti nauja sritis, apie ją neretai stinga informacijos. Pavyzdžiui, Google paieškos laukelyje suvedus „saulės moduliai“ rasime ilgą jų sąrašą. Daugelis ieškančių geriausio saulės modulių pasirinkimo turbūt suka galvą – kaip atrasti tinkamiausius, kokiais kriterijais vadovautis juos renkantis?

Apie tai kalbamės su vienos didžiausių elektroninių įrenginių didmeninių platintojų Baltijos šalyse „ACC Distribution“, priklausančios „ACME Grupei“, prekių ženklų vadovu Niku Savičiausku.

Pradėkime nuo pačių pradžių – kokiais kriterijais vadovaujantis turėtume rinktis saulės modulius?

Renkantis saulės modulius pagrindiniai kriterijai turėtų būti: modulio galia, garantijos laikotarpis ir gamintojo žinomumas. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į modulio efektyvumą. Saulės modulių efektyvumas nurodomas procentas, jis vyrauja nuo 20 iki 22 proc. Pačio modulio galia gali varijuoti 5 proc., priklausomai nuo saulės modulių gamintojo. Tipinio saulės modulio montuojamo ant gyventojų namų stogų dydis 1,1m x1,7m tad didesnės galios modulis leis sutaupyti vietos arba įrengti galingesnę saulės jėgainę.

Moduliams taip pat turėtų būti suteiktas tarptautinio standarto sertifikatas, kuris patvirtina, kad ji atitinka Europos Sąjungos kokybės ir saugumo reikalavimus. Kartais Lietuvos rinkoje atsiranda Azijos rinkoms skirtų saulės modulių, kurie parduodami itin žemomis kainomis. Jie neturi reikiamų sertifikatų, greičiausiai jiems nebus taikoma ir garantija. Todėl jų naudojimas kelia įvairių rizikų. Tokie saulės moduliai dažniau turės gedimų, gali kilti įvairių veikimo trikdžių, jų patvarumas yra labai abejotinas.

Pasirinkti geriausius ar teisingiausius modulius savo namams nėra taip paprasta. Reikia įsivertinti energijos poreikį namams ir paskirtą biudžetą, įsivertinti stogo kryptis ir jo kampus. Praktiškai kiekvienas saulės modulių projektas yra unikalus. Atvykęs specialistas turi įvertinti visą gyventojo aplinką ir pritaikyti tokius saulės modulius, kurie būtų skirti pavyzdžiui, labai saulėtoms ar dažnai turinčioms šešėlius vietoms. Taigi geriausi saulės moduliai bus tie, kuri labiausiai atitiks namų poreikius ir aplinką.

Kokie technologiniai parametrai svarbiausi saulės moduliuose?

Kuo didesnė modulio galia tuo daugiau elektros ir sugeneruos įrengta saulės modulis. Tuo pačiu didesnis efektyvumas reiškia, kad iš saulės bus gaunama daugiau energijos. Šiuo metu rinkoje vyrauja P-type ir N-Type TOPCon moduliai. N-Type technologija nėra ženkliai brangesnė už P-Type, tačiau per 20 metų laikotarpį N-Type technologiją turintis saulės modulis sugeneruoja daugiau elektros ir praranda mažiau pirminių savo savybių, turi mažesnį nusidėvėjimą, nesustoja generuoti energijos net ir esant debesuotai aplinkai.

Saulės moduliai būna sujungti į vieną grandį, jeigu nors ant vieno iš modulių krenta šešėlis, visos saulės modulių grandinės galia sumažėja. Kad taip nenutiktų integruojami optimizatoriai, jie padeda išsaugoti gaminamos energijos efektyvumą. Kai kurie nauji saulės modulių modeliai jau turi dalinę energijos optimizavimo funkciją.

Saulės moduliuose naudojamos taip pat dviejų tipų celės, tai yra 180 mm ir 210 mm. Gamintojai kalba, kad 210 mm celės yra mūsų saulės modulių ateities technologija, kuri vyraus, tačiau šiuo metu daug gamintojų vis dar aktyviai gamina 180mm celes.

Gamintojų vertinimą savo nustatytais kriterijais atlieka gerai žinoma agentūra Bloomberg. Galima rasti internete nuorodas į sudaromus vertinimo sąrašus.

Ką reiškia ir kuo skiriasi Jūsų minėtos P-type ir N-type technologijos?

P-type technologija yra vyraujanti tarp saulės modulių, gaminama naudojant silicio ir boro sluoksnį. N-type – technologija silicio su fosforu. Jos gamybos procesas yra kiek brangesnis, bet šio tipo moduliai sugeneruoja daugiau energijos ir laikui bėgant praranda mažiau efektyvumo.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad pirmus metus P-type saulės modulių efektyvumas sumažėja apie 2 proc. (degradacija), vėliau šis procesas sulėtėja – kas metus efektyvumas mažėja po maždaug 0,5 proc. O N-type per pirmus metus praranda apie 1 proc. efektyvumo ir atitinkamai toliau mažėja po 0,4 proc. kas metus. Saulės modulių sukuriamos energijos mažėjimo grafikas visada yra pasiekiamas modulių techninėse specifikacijose.

Renkantis efektyvius saulės modulius savo namams, į ką dar reikia atkreipti dėmesį?

Norint pasirinkti savo namams labiausiai tinkančius modulius reikia įsivertinti visumą, pradedant nuo energijos poreikio namų ūkiui, planuojamo biudžeto saulės elektrinei įrengti iki stogo krypties, kampų ir ploto, kuris bus dengiamas moduliais.

O kalbant apie patį modulį, derėtų atkreipti dėmesį į modulio konstrukciją ir saulės modulio celes, kurios sugeria saulės šviesą ir paverčia ją energija, stiklo dengimo technologijas. Modulio stiklas apsaugo modulį ir jo celes nuo aplinkos poveikio, kaip kruša, stichijos, tad moduliai turintys stiklą is abiejų pusių yra atsparesni ir tvirtesni.

Yra vienpusių modulių, surenkančių saulės šviesą iš viršaus, tačiau yra ir surenkančių iš abiejų pusių, vadinamųjų dvipusių saulės modulių. Pastarieji dažniausiai naudojami saulės parkuose. Ant stogų dvipusio generavimo moduliai retai kada efektyvūs, nebent stogo danga atspindi šviesą, yra šviesos nesugeriančios spalvos arba efektyvumui didinti specialiai klijuojamos papildomos ant stogo šviesą atspindinčios dangos.

Todėl jokios prasmės nėra naudoti dvipusio generavimo modulius ant plokščių, juodos spalvos, čerpinių, bituminės dangos dengtų stogų, nes šios stogo dangos visiškai neatspindi saulės šviesos.

Renkantis saulės modulius taip pat reikia įsivertinti metamus aplinkos šešėlius nuo aplinkinių pastatų, medžių. Todėl pasikartosiu, labai svarbu, kad už saulės modulių įrengimą atsakingi specialistai atsižvelgtų į gyventojo namo vietą, stogo dangą ir parinktų tinkamiausią modulį, kuris efektyviausiai sugeneruotų maksimalų energijos kiekį.

Kada saulės moduliai būna efektyviausi?

Saulės modulių efektyvumas priklauso nuo modulyje panaudotų technologijų, saulės modulio įrengimo kokybės, taip pat ir nuo aplinkos sąlygų, t. y. ar nekrenta aplinkos šešėliai, kaip suorientuoti moduliai (į pietus, rytus, vakarus), kokiu kampu statomi moduliai, pavyzdžiui, Lietuvoje rekomenduojama saules modulius statyti maždaug 35 laipsnių kampu.

Atkreipkite dėmesį į daugeliui netikėtą detalę – saulės moduliai prie stipriai aukštesnės temperatūros generuoja mažiau energijos. Todėl labai svarbios oro sąlygos, Lietuvoje aukščiausią efektyvumą saulės moduliai pasiekia vėlyvą pavasarį, t.y. balandžio – gegužės mėnesiais, kai vyrauja giedras dangus ir dar nėra labai karštas oras.

Koks saulės modulių garantinis laikotarpis? Kiek kainuoja jų taisymas?

Fiziniai asmenys, įsigiję saulės modulius, gali tikėtis 15 metų ir ilgesnio garantinio laikotarpio. Paprastai saulės moduliai gali tarnauti be gedimų 25–30 metų arba ilgiau, tai priklauso nuo kokybės, aplinkos sąlygų, priežiūros.

Apskritai, saulės moduliai genda gana retai, o jų remonto kaina priklauso nuo gedimo pobūdžio ir masto, specialisto darbo laiko, pakeičiamų dalių ir kitų veiksnių. Kaip ir minėjau, kuo kokybiškesni saulės moduliai, tuo ji ilgiau tarnauja ir yra efektyvesnė.

Kokias galėtumėte paminėti didžiausias klaidas renkantis ir prižiūrint saulės modulius?

Neįvertintos vietos sąlygos ir parinkta netinkamo galingumo saulės jėgainė, blogas saulės modulių išdėstymas, nepasiruošta aplinkos keliamiems šešėliams. Kitos klaidos: netinkamas montavimas, prasta komponentų kokybė, nesuderinamumas su kitais komponentais.

Jei renkuosi saulės modulius saulės parkuose, į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Tokiuose saulės parkuose perkama jau ne moduliai, o sugeneruojama jų galia, todėl svarbu atkreipti dėmesį ir įvertinti statytojo (parko savininko) patikimumą. Taip pat vartotojas turi įsivertinti suvartojamos energijos kiekį namuose ar kitame objekte per metus. Pavyzdžiui, jei per metus namų ūkiui sunaudojama 1000 kilovatvalandžių, tai perkama saulės parko galia galetų būti 1kW. Per metus 1kW paprastai pagamina apie 1000 kilovatvalandžių elektros.

Kokie populiariausi saulės modulių prekių ženklai?

Paminėsiu keletą populiariausi Lietuvoje: „Longi“, TrinaSolar“, „Risen“, „Canadian Solar“, „Qcel“, „Jinko“, JA solar“ Jų kainų spektras priklauso nuo įvairių veiksnių, pradedant saulės modulių galingumu, išvaizda, baigiant vyravusia žaliavų kaina gamybos metu.

Ar patartumėte įsigyti jau naudotus saulės modulius?

Rekomenduočiau pirkti naujus, patikimų gamintojų saulės modulius. Pirkti naudotus yra kiek rizikinga, nežinant kiek jie jau yra tarnavę, kokiomis sąlygomis buvo naudoti, kaip numontuoti ir pervežti iš vienos vietos į kitą. Tikėtina, kad panaudoti saulės moduliai deklaruojamo efektyvumo nebepasieks, o kartu gali padidinti gedimo tikimybę.

2023-06-01